Röportajlar / Sanatçı Röportajları

Seren Akıska Röportajı

Seren Akıska Ulusal Radyo Platformu Oydar'ın Konuğu Oldu...
Röportaj konuğum, yılın ilk günlerinde “Masumane” isimli yeni albümünü yayımlayan ve müzik severlerin beğenisini kazanan Seren Akıska...

 

ŞEHNAZ GÜL: 2009 yılında “Arasan da” isimli şarkınla giriş yaptığın müzik piyasasına, yılın ilk günlerinde “Masumane” isimli albümünü sundun.Neler yaptın bu yedi yıllık süreçte ?  

 

 SEREN AKISKA: Bu yedi yıllık süreçte İzmir'e geri döndüm,piyano ve yan flüt öğrencilerime dersler vermeye devam ettim,yeni şarkılar yazdım besteledim,kendimi dinledim dinlendirdim,ve yeni albümün şarkılarını hazırlayıp stüdyo kayıtlarını tamamladım.

 

 ŞEHNAZ GÜL: Günümüzün müzik sektöründe, çoğu kişi gibi sen de kendi albümünün prodüktörlüğünü üstlenmişsin. Yaşadığın tecrübeye baktığında, A dan Z ye kendi albümünün her detayıyla ilgilenmenin avantajları ve dezavantajları neler sence ? 

 

 SEREN AKISKA: Müzik sektörünün içinde bulunduğu şartlardan dolayı çoğu kendi prodüktörlüğünü üstlenmiş durumda. Avantajı; şarkılarımı kendim seçiyorum çalışacağım ekibi, aranjörleri,bestecileri, komple ekibi kendim kuruyor sorumluluğu kendim üstleniyorum. Dezavantajları ise; yönümü kendim bulmaya çalışıyor, profesyonel bir prodüktörün tecrübelerinden yararlanamıyorum.

 

ŞEHNAZ GÜL: Yorumculuğunun yanı sıra söz yazıp, beste de yapıyorsun.Albümünde yer alan üç şarkının sözü ve müziği sana ait. 

 

 SEREN AKISKA: "Masumane" albümümde "Hasretim" ve "Gelme Bana" isimli şarkıların söz müzikleri bana ait. "İki Kumru" nun da bestesi bana ait.Daha önce yayınlanmış olan albümümde "Aşkım" ve "Melekler Bizimle" adlı şarkıların söz müzikleri bana aitdi.

 

 ŞEHNAZ GÜL: “Masumane”  başka kimlerin imzasını taşıyor ? 

 

 SEREN AKISKA: "Masumane" nin söz ve müziği Nazan Öncel' e ait. aranjesini Bahadır Şimşek yaptı. "Geçmiş Olsun" un söz, müziği ve aranjesi Bora Duran' a ait. "Hasretim" in iki versiyonu var. Biri Febyo Taşel' e, diğeri Efe Bahadır' a ait. "İki Kumru" nun sözleri Murat Güneş' e, aranjesi Febyo Taşel' e ait. "Gelme Bana" nın aranjesi Bora Duran'a ait. Vokallerde Arzu Alsan, Bora Duran, Murat Güneş ve ben eşlik ettim. Mixleri kayıtları Arzu Alsan ve Efe Demiryoğuran, masteringi Çağlar Türkmen yaptı.

 

 

"Albümümde vokal koçlarım Sezen Aksu ve Nazan Öncel'di"

 

 ŞEHNAZ GÜL:  Albümünün kayıtlarını Sezen Aksu'nun stüdyosunda yapmışsın. Hatta okumalarına da katkısı olmuş. Bu albümde vokal koçun Sezen Aksu'ydu o halde. Sezen Aksu'yla çalışmak nasıl ?  

 

 SEREN AKISKA: Albümün kayıtlarının çoğu Sezen Aksu'nun stüdyosunda gerçekleşti. Bir şarkıda tesadüfen karşılaştık. Stüdyoya girdi bana vokal koçluğu yapabileceğini söyledi. Ben de seve seve havalara uçarak kabul ettim. O gün beraber çalışma fırsatı yakaladım. Enerjisi inanılmaz güzel ve motivasyonu çok yüksek. Onunla çalışmak çok güzel ve büyük şans. Bundan sonraki projelerde beraber çalışmak çok isterim.

 

"Masumane" şarkısının da vokal koçluğunu Nazan Öncel yaptı. Kendisi çok titiz ve başarılı. Yazdığı şarkının duygusunun tam olarak yansımasını istiyor. Beraber çok güzel bir okuma gerçekleştirdik. Sezen Aksu ve Nazan Öncel ile çalışmış olmak benim için büyük şans.

 

Bora Duran, "Geçmiş Olsun" şarkısını  Yeşim Salkım için ayırmıştı ama peşini bırakmadım,şarkıyı ben aldım"

 

 ŞEHNAZ GÜL: İlk klibi, çıkış şarkın sözü ve müziği Bora Duran imzalı “Geçmiş Olsun” şarkın oldu.Bora Duran üniversiteden arkadaşınmış.Şarkının sana ulaşma hikayesini anlatır mısın? 

 

 SEREN AKISKA: Evet Bora Duran konservatuardan sınıf arkadaşım,  çok sevdiğim dostum. Repertuarı oluştururken görüşmeye başladık. İlk bu şarkıyı dinletmişti yalnız Yeşim Salkım' a söz vermişti. Ben ilk duyduğum an çok beğendim ve kendime yakıştırdım şarkıyı. Daha sonra peşini bırakmadım, sonra şarkı bana kısmet oldu. Bu albümle beraber şansımın döndüğüne inanıyorum.

 

"Klibimdeki yakın ve samimi sahnelerde rahat edebilmek adına, rol arkadaşım olarak eşimi tercih ettim"

 

 ŞEHNAZ GÜL: Klibinde rol alan, sana eşlik eden kişi eşin. Harika bir hatıra olmuş ikiniz için. Klipte birlikte kamera karşısına geçme fikri nasıl ortaya çıktı? 

 

SEREN AKISKA: "Geçmiş Olsun" şarkısı çok duygusal bir ayrılık şarkısı. Klipde yakın ve samimi sahneler vardı.Rahat edebilmek adına eşimi tercih ettim. Çok sade ve samimi güzel bir klip oldu.Bizim için anlamlı bir hatıra oldu.

 

 ŞEHNAZ GÜL: Yakın zamanda albümünün ikinci klip çalışması olacak mı? 

 

SEREN AKISKA: Nisan ayında ikinci klip çalışmamız olacak,sevgili Nazan Öncel' in şarkısı Masumane kliplenecek, detaylar ve içeriği sürpriz olsun:)

 

ŞEHNAZ GÜL: Bugünlerde çok severek dinlediğin, en favori şarkı hangisi? 

 

SEREN AKISKA:Indıla dan Derniere Danse isimli şarkı son günlerde favorim ve tabi ki Masumane ve İki Kumru:)

 

ŞEHNAZ GÜL: Çok teşekkür ederim.Son olarak OYDAR hakkındaki düşüncelerini alabilir miyim?

 

SEREN AKISKA:Güncel müzik haberlerinin olduğu başarılı, enerjisi yüksek ve efektive bir  web sitesi,başarılarının devamını diliyorum.

 

 
Bu haber 24.03.2016 20:22:46 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Haber Kaynağı : Özel Haber

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Yazgı'nın İkinci Klibi 'Kopsun Kıyamet' Yayınlandı

 • Nur Ertürk : ‘Grisi Yoktur Bu Aşkın' ile Sizlerle

 • Vav Radyo Tüm Türkiye'de

 • Farah Zeynep Abdullah ve Teoman Emir Ersoy'un 'RocKuba' Albümü İçin Stüdyoda Buluştu.

 • Aykut: 'Sadece Sus!' Albümü, Tüm Digital Platformlarda!

 • Sertab Erener Konser Maratonuna Başlıyor!

 • Merakla Beklenen Albüm Yarın Müzikseverlerle Buluşuyor

 • MEB Öğrencilere 'EBA Radyo' ile Seslenecek

 • Emre Aydın Önceki Akşam Tuzla'da Hayranlarıyla Buluştu

 • Suzan Kardeş Üç Gün Üst Üste Konser Verdi

 • İlyas Yalçıntaş İran'lı Hayranlarıyla Van'da Buluşacak

 • Elçin Sangu Adliyelik Oldu

 • Yenge Çalgıcıları Bahşişe Boğdu

 • İrem Derici'ye Kornalı Tepki!

 • Tarkan'ın Albümünün Çıkış Tarihi Belli Oldu

 • Çağatay Akman'ın Yeni Şarkısı 'Sensin Benim En Derin Kuyum', 9 Haziran'da Yayınlanıyor

 • Çağatay Akman Basın Açıklaması

 • Halit Kıvanç, Mackolik Radyo'nun Konuğu Oldu.

Benzer Haberler