Radyo

Metehan Mert Çakır İle 64 Saat Canlı Yayın Deneyimi

Kent FM’de dinleyicisi ile buluşan Metehan Mert Çakır, farklı bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Arka Koltuk XL programında 64 saat boyunca radyoda konukları ile canlı yayında olacak. Çakır ile programın detaylarını konuştuk.
Sizi dinlemeye devam eden kitleniz frekans değiştirmeniz ile alışkanlıklarına devam etti mi? Yeni bir dinleyici kitlesi de kazandınız mı?

Birçok insanın bildiği gibi Rock FM’in satılmasının ardından biz kendi ekibimiz ile Kent FM’e geçiş yaptık. Burada açıkçası programlarımızda bir değişikliğe gitmedik. Hatta konsept olarak daha da genişledik. Özellikle müzikal olarak tamamen niş bir kitle olan Rock FM dinleyicisini tamamen kült şarkılardan oluşan playlisti ile yayında olan Kent FM dinleyicisi ile bir araya getirmiş olduk. Bu bize de çok faydalı geldi. Şimdi daha geniş bir kitle ile biz de kendimizi geliştiriyoruz.

Radyolar sizce eskisi kadar kuvvetli mi? Yılların verdiği deneyimle radyonun ruhunu nasıl tanımlarsınız?

Sanılanın aksine radyolar hala çok kuvvetli. Önemli olan içerik sağlayanların dinleyicileri ile nasıl bir arada olduğu. Son yıllarda dijital müzik platformları müzik dinleyicisi için son derece revaçtayken radyo programcılarının yaptığı yayınlar daha çok insana ulaşıp, onları etkiliyor. Radyolar kendi dijital ağlarını da gayet iyi yönetiyorlar. Radyoların varlıklarının hiçbir zaman tehdit olduğuna inanmıyorum. Üstelik, dijital ağları da yönetip güçleneceklerdir.

Radyoları bir kültür haline getiren olguları nasıl sıralarsınız?

Müzik türü, interaksiyon, programcıların tamamı bu kültürün bir parçasıdır. Kullanılan içerik, politik duruş gibi durumlar da radyoların ciddi bir kitlesi olmasına sebep vermiştir.

Dinleyicilerin sabahları trafikte kanal seçerken nelere dikkat ettiğini düşünüyorsunuz?

3 tip dinleyici vardır bence. Tematik kanal dinleyicileri (Haber/dini yayınlar gibi), müzik dinleyicileri ve şov dinleyicileri. Sabah trafiğinde bazı insanlar sadece müzik dinlemek isterken, bazıları muhabbet, bazıları da haber gibi şeyler dinlemek istiyor. Enerjinin olması önemli. Şarkı seçimleri daha da önemli.

Yeni frekansınızla beraber çaldığınız müzikte herhangi bir değişiklik söz konusu oldu mu?

101.4’te çaldığım müzikler ile eskiden çaldığım şarkılar arasında o kadar da fark yok. Bazı türlere girmiyorum hiç ama seçimler yine tamamen bana ait. Hatta daha özgürüm ve her tür şarkıyı çalıyorum. Dinleyici ile birlikte seçiyoruz çoğu zaman.

İlerleyen dönemde farklı nasıl projeler ile dinleyicilerinizi selamlayacaksınız?

The Boat That Rocked konseptinde bir tekne partimiz yakında. Canlı konserlerin, DJ’lerin ve radyodan canlı yayınların olacağı bir organizasyon. Ayrıca Levent Erim ile birlikte 1 hafta camdan bir fanusa kapanıp hem yayın yapıp hem de orada yaşamak gibi bir projemiz var.

Enteresan bir proje de gerçekleşeceksiniz... 31 Mart’ta 64 saatlik bir canlı yayın deneyimi... Bunu yapma nedeniniz neydi?

Evet. Nescafe 3’ü 1 arada Extra da sponsorumuz oldu. Bir gün yayında yayının uzamasını istedi dinleyici. “200 yorum gelsin” dedim nasılsa olmaz diye 300 geldi. Ben de geyiğine aslında kapatalım radyoyu bir haftasonu yapalım derken iş ciddiye bindi. O grup, bu konu, şu konuk derken... Arka Koltuk XL ortaya çıktı. 31 Mart günü 18.00’da başlıyoruz ve 3 Nisan’da 10.00’da bitecek.

O kadar saat boyunca konuklarınız olacak mı?

Açıkçası Arka Koltuk XL genişledikçe genişledi. Ülkenin en önde gelen müzisyenleri, yaşamın her alanındaki insanlar programın içinde olacak. Akustik bir sahnemiz var. Gelen her müzisyen konuk akustik performanslar sergileyecek.  Onun dışında Arka Koltuk’ta yaptığımız şeylerin çok ama çok uzun halleri canlı yayında olacak. İnanılmaz hediyelerimiz var. PS4 VR gibi hediyeler vereceğiz, birçok insana bir yıllık Nescafe hediye edeceğiz. Uçuk noktalardayız artık.

İnternetten canlı yayınlar olacak mı?

Radyonun hava yayını kadar internetten de görüntülü yayında olacağız. Kentfm.com.tr üzerinden ve facebook gibi sosyal medya kanallarından 64 saat boyunca her şey görüntülü olacak. 
Bu haber 27.03.2017 10:36:54 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Yazgı'nın İkinci Klibi 'Kopsun Kıyamet' Yayınlandı

 • Nur Ertürk : ‘Grisi Yoktur Bu Aşkın' ile Sizlerle

 • Vav Radyo Tüm Türkiye'de

 • Farah Zeynep Abdullah ve Teoman Emir Ersoy'un 'RocKuba' Albümü İçin Stüdyoda Buluştu.

 • Aykut: 'Sadece Sus!' Albümü, Tüm Digital Platformlarda!

 • Sertab Erener Konser Maratonuna Başlıyor!

 • Merakla Beklenen Albüm Yarın Müzikseverlerle Buluşuyor

 • MEB Öğrencilere 'EBA Radyo' ile Seslenecek

 • Emre Aydın Önceki Akşam Tuzla'da Hayranlarıyla Buluştu

 • Suzan Kardeş Üç Gün Üst Üste Konser Verdi

 • İlyas Yalçıntaş İran'lı Hayranlarıyla Van'da Buluşacak

 • Elçin Sangu Adliyelik Oldu

 • Yenge Çalgıcıları Bahşişe Boğdu

 • İrem Derici'ye Kornalı Tepki!

 • Tarkan'ın Albümünün Çıkış Tarihi Belli Oldu

 • Çağatay Akman'ın Yeni Şarkısı 'Sensin Benim En Derin Kuyum', 9 Haziran'da Yayınlanıyor

 • Çağatay Akman Basın Açıklaması

 • Halit Kıvanç, Mackolik Radyo'nun Konuğu Oldu.

Benzer Haberler